Те, що найцінніше що є в нашому житті - це наше власне здоров'я, ми здебільшого починаємо розуміти десь після 30-ти років. Саме тоді коли це здоров'я починає потрохи підводити, не завжди здорове харчування, постійні стреси, забруднене повітря великих міст, недостатня фізична активність, а ще, вода яку ми п'ємо.

Так так, саме вода, вода є найважливішою складовою частиною людського організму, тому що ми складаємося з води на 75%.
Вода нормалізує роботу гормонів, доставляє до клітин тіла живильні речовини, а також прискорює виведення шлаків та токсинів.

Ось чому так важливо вживати саме чисту, якісну воду, не дарма ж існує такий вислів як “Ми є те - що ми п'ємо”.

Та не менш важливо вміти правильно зберігати воду, щоб вона не втрачала своїх природних поживних якостей, та не здобувала в процесі зберігання якостей не бажаних, а інколи навіть дуже шкідливих для нашого з вами організму.

Оскільки скло, як матеріал для нашої ємності нам не дуже підходить, бо скло важке та крихке, сьогодні ми поговоримо саме про пластик, а точніше про пластики бо в нашому сьогоденні їх чимало видів.

За умови комфортної температури навколишнього середовища та нормальної вологості, дорослій людині потрібно приблизно два з половиною літри води на добу. А якщо надворі спека, а ми знаходимося в стані підвищеної фізичної активності, пітніємо, то води може знадобитися і значно більше.


І ось ми вирішили відпочити на природі, нам необхідно зробити водний запас, тобто необхідна ємність для зручного та безпечного зберігання і транспортування води.

В чому зазвичай зберігають воду звичайні пересічні туристи? Так! Ваша правда, це звичайна дволітрова прозора пляшка з під мінеральної або солодкої води.

Така пляшка виготовляється з харчового пластику PET

PET (ПЕТ) - поліетилентерефталат - це харчовий пластик, мабуть, найбільш поширений, але мало хто знає що він призначений виключно для ОДНОРАЗОВОГО використання, тобто наливати в таку пляшку воду з джерела, зберігати її там, а потім пити, шкідливо для вашого організму, тому що там утворюються лужні елементи та бактерії. Також слід зазначити що температура безпечного використання цього пластика сягає 71 градус за Цельсієм. Окріп наливати в ємності з PET пластику суворо заборонено, вода нагріта до температури кипіння вступає в реакцію з поліетилентерефталатом і він починає виділяти небезпечні речовини.

Звичайно швидкого та гострого отруєння ви напевно не зазнаєте, принаймні не відразу, але чи варто накопичувати в організмі всі ті шкідливі речовини вирішує кожен для себе сам.

Які ж варіанти нам може запропонувати сучасний туристичний ринок?

Насправді варіантів дуже багато, починаючи від маленьких пляшок та закінчуючи каністрами великої ємності для кемпінгу, які бувають складані  та  суцільнолиті.

Які переваги нам дає спеціальна ємність для зберігання води?

По-перше, вони зроблені з більш якісного харчового пластику та розраховані на багаторазове використання.

По-друге, вони розроблені під особливі умови використання, тобто є ємності для пішого туризму, для велоспорту, для кемпінгу тощо.

Всі вони мають особливості які роблять їх використання більш зручним для певного відпочинку.

Візьмемо до прикладу каністру для води Mobi Garden QZ PRO 22 л NX21674010 - це велика каністра для кемпінгу об'ємом на 22 літри, вона має дві горловини на різьбі в однієї із них отвір великого діаметра що робить більш зручним наповнення каністри, а також обслуговування, тобто є доступ до внутрішньої частини для очищення та миття.

Для маленького отвору є кришка яка має кран, щоб повільно спускати воду, таку каністру можна поставити на стіл, камінь, капот автомобіля тощо, та доволі зручно й дозовано наповнювати водою стакани, каструлі, чайники або просто мити руки.

Каністра має досить зручне руків'я для перенесення ємності, а також вбудовану нішу з лійкою для зручного наповнення під кутом.

Каністра Mobi Garden QZ PRO 22 л виготовлена з пластику HDPE.



HDPE (ПВТ) - поліетилен високого тиску - дуже щільний харчовий пластик, багаторазового використання, має стійкість до високих температур, а також агресивних речовин. Є набагато безпечнішим ніж PET, до того ж має дуже високу температуру експлуатації яка сягає 115 градусів за Цельсієм.

Як ми бачимо, це не звичайна п'яти літрова PET пляшка, до того ж одноразового використання. Це багатофункціональна каністра великого об'єму з якісного, харчового пластику яку зручно наповнити, помити з середини, можна використовувати як рукомийник і так далі.

Звичайний PE - термопластичний полімер етилена, є не таким щільним як HDPE чи LDPE, що дозволяє робити з нього гнучкі чи складні каністри по типу: 

Складана каністра для води Naturehike РЕ 10 л NH14S002-T

Давайте візьмемо ще декілька прикладів: Відро складане Naturehike Round bucket PVC 20 л NH20SJ040 або Відро складане Naturehike New Folding Washbasin L 16 л NH18L010-P

Це великі відра, які мають об'єм  у 16 та 20 літрів, але при цьому вони мають складену основу та відносно незначну вагу, що за необхідності дозволяє їх взяти в будь-яку подорож або мандрівку.

За допомогою них можна носити воду в табір з джерела, мити в ньому посуд, охолоджувати напої, використовувати як сумку для транспортування продуктів харчування тощо.

Але в цих відрах НЕ МОЖНА зберігати або транспортувати питну воду, тому що PVC (ПВХ) з якого воно зроблене не є харчовим матеріалом.

PVC (ПВХ) - полівінілхлорид, один з найбільш токсичних видів пластику які ми можемо зустріти в повсякденному житті. Для його виготовлення використовують додатки які мають токсичну основу, хлор, важкі метали тощо.

При нагріванні до високої температури виділяє багато шкідливих речовин.
Тому ще раз наголошую на тому, що в ємності з подібного матеріалу не можна зберігати, а тим паче нагрівати питну воду, ємність використовується для так званої технічної води.

Але при всій своїй токсичності PVC є незамінним матеріалом коли потрібна висока еластичність, щільність та абсолютна водонепроникність виробу, до того ж він ще й стійкий до ультрафіолетового випромінення.

В туристичному світі він використовується для виготовлення водозахисних баулів, ємності для перенесення технічної води, а також надувних плавчих засобів.

Також обираючи собі спортивну пляшечку ви можете зіштовхнутися з таким пластиком, як:

Tritan (Тритан) - (Не плутати з трифенілметаном), це назва як і самого матеріалу, так і бренду американського виробника Eastman Chemical які його виготовляють.
Прозорий, аморфний, харчовий термопластик багаторазового використання з родини кополіефірів, має температуру експлуатації понад 110 градусів за Цельсієм.

Також відомий у всьому світі, тому що не містить Бісфенол-А (BPA). Стійкий до хімічних речовин, має низьку щільність що робить його відносно легким, стійкий до подряпин та ударів, на око виглядає мов скло.
Використовується як матеріал для пляшечок дитячого харчування а також застосовується в медичній галузі.

В нас ви можете замовити спортивні фляги з тритану Фляга Naturehike Sport bottle TWB02 Tritan® 750 мл NH18S002-H

З якими пластиками ви ще теоретично, можете зіштовхнутися:

PP (ПП) - поліпропілен - це досить розповсюджений харчовий термопластик багаторазового використання, температура експлуатації сягає 95 градусів за Цельсієм.
Тобто окріп в таку ємність я б заливати не радив, а от покласти підігріту їжу чи налити підігрітий напій можна, це цілком безпечно.


 LDPE - поліетилен низького тиску (ПНТ) це термопластик який виробляють з мономеру етилену, за умови кімнатної температури хімічно пасивний. Можна використовувати багаторазово, він практично не шкідливий але при нагріванні виділяє формальдегід, тому нагрівати в ньому їжу або напої категорично не бажано, як на відкритому вогнищі так і в мікрохвильовій печі.  

PS6 (ПС) - полістирол - харчовий пластик ОДНОРАЗОВОГО використання, по суті є звичайним пінопластом. Широко використовується в якості матеріалу для одноразового посуду, ємності з такого матеріалу не можна піддавати впливу високих температур а також контакту з вогнем. Також не підходить для використання у мікрохвильовій печі.

OTHER (ІНШИЙ) - полікарбонат та інші пластмаси - це пластик з домішками інших видів пластику, тому це може бути все що завгодно.
Також якщо на виробі ви побачили маркування C/LDP або C/HDP або C/PP  - це все по суті той же OTHER.

Також зверніть увагу на те, що поруч з маркуванням пластику має бути ще один маркер, виглядає він як бокал або склянка а поруч з нею виделка, також може бути перекресленим.


FOOD GRADE - означає що даний вид пластику призначений для контакту з їжею.

NOT RECOMENDED - (перекреслений значок) - вказує на те що харчові продукти не повинні контактувати з даним типом пластику.

І в завершенні хотів би ще раз наголосити:

- Купуйте пластикові ємності для води або їжі лише у перевірених брендів.

- На кожній ємності має бути чітке маркування тисненням (не папірець наклеєний на дні пляшки, а саме чітке маркування тисненням).

- Якщо в посуд з пластику потрібно налити окріп, переконайтеся що у матеріалу з якого зроблений цей посуд температура експлуатації вища ніж 100 градусів за Цельсієм.

- Не використовуйте пластиковий посуд для вживання а тим паче зберігання міцних алкогольних напоїв.
Мало хто знає що харчовий спирт, або міцний алкоголь, не можна довго зберігати навіть в алюмінієвій ємності, для цього підходить лише нержавіюча сталь або скло.

Позначення пластиків, які ми розглянули.